Joomla cılar isyan bayrağını dikmişlerde...

Joomla yı oldum olası sevemedim. Zaten sevmiyi de düşünmüyorum :) Drupalist bir yaklaşımla da eleştirmek istemedim. Ama bir joomla severden de gerçekleri okumak en azından jooma 1.5 bakışı ile okumak drupal kanatlarımızı kabartıyor..

joomlatr.org tan joomlaturk yazmış bizde aynen dokunmadan paylaşalım dedik.

neden joomla çekirdek takımı sürekli yeni sürüm çıkartarak cekirdek kodları geliştirme savaşı verip joomla da zorunlu olması gereken eklentiler üzerinde çalışıp joomla yı daha kolay kullanabilinir hale getirmiyor?

neden joomla ile gelen forum bileşeni yok? fireboard var ama 3 ünçü şahıslar yapıyor ve hala joomla 1.5 native uyumlu değil. hatasız değil henüz.

neden joomla nın üyeliklerini belirleyen eklenti yok. www.joomlapolis.com ın CB eklentisi var ama hala joomla 1.5 uyumlu değil ve paralı üye olan kullanabiliyor.

neden joomlada yorum eklentisi yok? yvcomment daha yeni çıktı.
neden daha güzel olan www.azrul.com ın yorum bileşeni paralı?

güzel çalışan bir joomla galeri eklentisi halen yok.

joomla yanlış yoldamı? bir gün phpnuke gibi dinazormu olacak?

web 2.0 sosyal ağa cms lerinden biri olan açık kod www.pligg.com ve www.modxcms.com joomlaya rakipmi oldu?

neden www.drupal.org un Content Construction Kit CCK mödülü ile canın ne isterse yapabiliyorsunda aynı yapmak istediklerin için joomlaya bir sürü eklenti eklemek zorunda kalıyorsun?

CCK ya rakip olacak olan Custom Content Layouts eklentisi ne zaman hazır olacak? http://developer.joomla.org/gsoc2008...t-layouts.html

www.digg.com klonu olan drigg ile drupal ile digg görünümlü web 2.0 tarzı site yapabilirsiniz. site burda http://www.drigg-code.org/ buda örnek sitesi http://www.fsdaily.com

joomlayı seviyoruz ama körü körünemi seviyoruz?

Hangi eklentilerin joomla kurulumunda mutlaka olması gerekli?

Joomla

Joomlada bir eklenti sildiğinizde siteyi etkiler. Ama drupalde sadece eklenti kalkar. Hiç bir modül etkilrnmez.

Drupali incelemeye

Drupali incelemeye başlayacağım. Aslında incelemek istedim ama, şunu kabul etmek gerekir ki, Drupal'i öğrenemek kaynakları, Joomla'nınki kadar geniş değil. Diğer bir neden olarak, belkide görselliği cezbedicidir. :) Drupal'i öğrenemedim ama hep bir karizması olduğunu düşünmüşümdür.

CVP:Drupali incelemeye

Drupal joomla ya göre çok farklı bir sistem. Son kullanıcı için biraz yalın gözüküyor. Yazılımcılar için ise daha çok imkanlar sunduğu için tercih ediliyor. İkisi arasında kararsız kaldıgınızda son kullanıcı mı, yazılımcı mı diye sorup ona göre karar vermek gerekiyor

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
CAPTCHA
Aşağıdaki resimde yer alan karakterleri kutucuğa doğru olarak yazınız
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Web sitesinde hangisi daha önemlidir:

Son yorumlar