Mahalle sakininden mesaj var

Google kadar tek merkezden kontrol edebilme sistemi elbet gelistirebilmek bir kac basamak ilerlemekle mümkün olmiyacaktir. Düsünsenize tamemen kendine özgü bir teknik ve alt yapi ile interneti ayaklariniz altina getiren bir sistem

Google her ne kadar bilgiye ulasmakta kolaylik sunsada her dogup büyüyen bir insanin annesi babasi, ailesi, cevresi ve mahallesi oldugu gibi her net kullanicisininda bir mahallesi düzenli olarak takilmadan duramadigi siteleri mevcuttur.

Binlerce yüzbinlerce web sitesi tipki yasadigimiz dünyadaki mahalleler sehirler köyler gibi. Ve her net kullanicisinin icinde bulundugu ve dolandigi sistemler mevcut.

Bizler google gibi dünya devligine soyunma iddiasinda olmiyan kücük bir kasabanin baskani, muhtari, kaymakami ya da o kasabadaki esnaf ya da mahalle sakini gibiyiz. Gezdigimiz gördügümüz takildigimiz sitelerin sayisi ve ulasabildiklerimiz bundan ibaret neredeyse.

Google gibi arama motorlari ise evimizdeki televizyon misali bize cok yerleri gösteriyor ama bir türlü kendi mahallemiz disina cikamiyoruz. Ya da büyük bir market zincirinin yasadigimiz bölgedeki subesi gibi. Ya da dünya capinda büyük bir fastfood zincirinin mahallemizdeki mütavazi binasi gibi. Ve biz yasadigimiz mahalleden gayet memnunuz.

Mahallemizin webmasterleri muhtarlar gibi bizlere hizmetler sunmakta ya da belediye baskanlari gibi.. Yeni yatirimlar. Alt yapilar yeni imkanlar yeni kolayliklar vs.

Bazen kendimize özgü evimiz gibi sahipleniriz yasadigimiz mahalleyi. bazen de ilgilendigimiz konular degistikce tipki is yerleri degistikce mekan degistiren memur ya da isci gibi mahalle mahalle dolaniriz sanal hayatti.

Bir ani gibi kalir gecmis yillarda büyük kavgalar yaptigimiz siteler. Sabahlara kadar yazilar yetistirdigimiz forumlar. bir ani kalir mahalledeki komsularimiz. Mahalle sakinleri..

Netteki sitelerdeki duruslarimizi belirleyenler ise aradiklarimiz, ihtiyacimiz olanlar ve düsünce yapimizla paralel ilerliyor. Bazi siteler hergün girdigimiz bakkalci amcanin dükkani gibi.. ekmek almaya gideriz hep oraya. Bazi siteler eczane gibi sadece mecbur kalinca gideriz. Bazi siteler egitim yuvasi gibi.. DÖnem baslayinca cikmaz oluruz icinden.

Kah bir market olur. Kah bir mahalle. Kah evimiz olur kisaca... Bazen koca bir deniz. Ya da kesf edilememis bir kita gibi durur önümüzde.

Mahalleleri birbirine baglayan yollar. Sehirleri birbirine köprü kuran otobanlar vs. vs. Kisaca bu benzetme uzar gider

Simdi sen kimbilir hangi yollardan hangi köprülerden gecerek bugün bu mahallede bir bardak cayimizi yudumlarken bir kac satir yazimizi okuyorsun.

Belki az sonra pencereyi kapayinca tipki bir daha geri dönmeyesiye ugranmis uzak bir sehirdeki kücük bir alisveris merkezinde gider gibi ayrilip gideceksin.. Ama ben, ama su hanci kardesin hep burada olacak... yüzünü bile göremedigim sen bu yaziyi hatirlayacaksin ama beni tanimiyacaksin bile..

Belki de daha az önce buradan kopyalayip kendi sitesine kaynak belirtmeden yapistiran bir baska mahalle sakinin raflarindan eline aldin ve inceliyorsun kendi dünyamdan cikan su bir kac satiri.. tipki markette eline dokundugundugun bir bardak gazozda kimlerin emegi oldugunu düsünmeden.. gecip gideceksin bir tesekkür bile etmeden..

Mahallemize hos geldin. Sefalar getirdin:)

Tazeleyelim abi...

keske biraz daha kalsaydin ama:(

hanci
http://hanci.org/

Tekrar uğrarım:) Güzeldi

Tekrar uğrarım:)
Güzeldi elinize sağlık

Dönüşte tekrar

Dönüşte tekrar uğrarım:)
Güzeldi Emeğinize sağlık

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
CAPTCHA
Aşağıdaki resimde yer alan karakterleri kutucuğa doğru olarak yazınız
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Web sitesinde hangisi daha önemlidir:

Son yorumlar