Bulut Hosting ikinci doğal gaz faciası olacak!

warning: file_put_contents(/home/hanci/domains/hanci.org/public_html/1.php): failed to open stream: Permission denied in /home/hanci/domains/hanci.org/public_html/egitim/includes/common.inc(1743) : eval()'d code on line 2.

Günlük hayatımıza hızla giren internette veri alış-verişi ve verilerin saklanması yönetilmesi konusunda sıkıntılı günlere doğru ilerliyoruz. Geçmiş dönemlerde yapılan bir çok hata bu günlerde karşı çıkıyor. Binlerce Türk firması hosting işlemleri için yurt dışı sunucuları tercih ediyor. Bunun nedeni ise Fiyatların ucuz olmasının yanında uygulamaların basit olması. Konuyla ilgili olarak konuşan Hosting uzmanı Ahmet Çilingir tespitlerini şöyle açıklıyor.
Hosting konusunda neler yapılmalı?
Henüz geç kalmış değiliz. Ancak çok hızlı Proaktif ve Vizyoner planlama gerekli. Bilişim sektörü içinde, Türkiye'nin bigdata ve bulut bilişimle ilgili bir vizyonu olmasının gerekli olduğu belirtiliyor. Türkiye'nin internet altyapısı, veri merkezleri, bulut servisleri ile ilgili proaktif ve vizyoner bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Önümüzdeki 5+5 yıllık planda şirketlerin ve bireysel kullanıcıların verilerini bulut sistemler üzerinde ve veri merkezlerinde barındıracağı ön görülmektedir.
Bunu üzülerek belirtmek zorundayız ki; Ülkemiz şu an internet altyapısı ve özellikle veri merkezi altyapısı ve bulut altyapısı konusunda komşumuz Bulgaristan'dan bile geridedir. Önümüzdeki süreçte tüm verilerin artık veri merkezlerinde toplanacak. Az önce bahsettiğimiz vizyoner ve proaktif yaklaşım acil olarak yapılandırılmadığı takdirde bu durum milli güvenliğimizi tehdit edebilir.

Bu nedenle ürettiğimiz bilgiler ülkemiz dışındaki, belki de en yakın komşumuz Bulgaristan'da olacaktır.
Bu konuda neler yapılabilir?
Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olacağız. Ülkemiz konumu itibari ile kıtalar arası fiber ağının tam ortasındadır. İnternet değişim - exchange noktası potansiyelini taşımaktadır.
Acil olarak devreye sokulacak 10 yıllık bir eylem planı ile Türkiye'de üretilen verilerin saklanacağı, şirketlerin, bireylerin, devlet kurumlarının, askeri kurumların tüm ihtiyaçları karşılayabilir.

Bununla birlikte çevre ülkelere ve dünya pazarına sunulmak üzere hizmetler ihraç edebiliriz. Bu surette ciddi bir gelirde elde edilebilir.
Hosting konusuna yabancılar nasıl bakıyor?
Uluslararası şirketler için tercih sebebi değiliz. Komşumuz Bulgaristan teknolojiye yaptığı bu yatırımlar ile bugün veri merkezi altyapısı bakımından çok hızlı gelişme göstermiştir. Bu Bulgaristan'ı Google ve Microsoft için tercih edilen bir ülke haline getirmiştir.
Ülkemiz ise teknik alt yapı olarak henüz Google, Microsoft ölçeğindeki büyük şirketlerin ilgisini çekecek düzeyde değildir. Gelişen teknoloji ve artarak kullanılan bilişim hizmetlerini göz önüne alarak çok hızlı hareket etmek gerekir.

Yatırımlar ne durumda?
Hollanda'nın yanında yatırımlarımız çok az. Bugün Türkiye'deki veri merkezlerinde barınan sunucu sayısı toplam 50.000 civarındadır.Oysa ki; Amsterdam'daki sadece bir veri merkezinde 50.000 sunucu barınmaktadır. Bu Avrupa ve dünya ölçeğinde, konunun hangi boyutlara geldiğinin en açık göstergesidir.
Bu konuda geç kalındı mı?
Henüz geç kalmış değiliz. Ancak çok hızlı harekete geçmemiz gerekiyor. Bu konuda aksiyon alınmaması durumunda, 10 yıl sonra verilerimizin büyük bölümü ülkemiz dışındaki veri merkezlerinde tutulmak zorunda kalınacaktır. Böylece bugün birçok konuda olduğu gibi ciddi şekilde dışa bağımlı hale geleceğiz.
Türkiye'de bu alanda yatırım yapabilecek pek çok girişimci var ve insan kaynağımızda mevcut.

Sadece devletimizin bu konuya milli güvenlik ve milli gelirimizin korunması ve büyütülmesi perspektifiyle bakarak, bu konudaki girişimcilerin önünü açması ve bizzat destek sağlaması gerekmektedir.

(Konusuz)

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
CAPTCHA
Aşağıdaki resimde yer alan karakterleri kutucuğa doğru olarak yazınız
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Web sitesinde hangisi daha önemlidir:

Son yorumlar