SMF forumu vbulletin foruma aktarmak

SMF forumu vbulletin foruma aktarım yapmak isteyenler için faydalı olabilecek bir kaç ikazımız burada yer alacak..

Lisanslı vbulletin foruma smf içeriği aktarım için ilk önce vbulletin kendi hazır impex sistemini denedm. Gayet başarılı şekilde aktarım gerçekleşti. Fakat inceleme yaparken hatalar üst üste dikkatime çekmeye başladı..

Bunun üzerine smf yi vbulletine aktarılmasında yardımcı kodları kendimin geliştirmesi gerektiğini fark ettim. Yoksa verilen bütün emeği çöpe atabilirdik

Karşılaşılacak en temel sorun.

1. SMF forumundaki konu ID leri ile vbulletine aktarım sonrası konu id leri birbirine uymamaktadır.

Bu ne demektir? SMF forum sitenizde ulaştığınız ziyaretçiler birden resetlenecek.. ve sıfırdan başlamış gibi olacaksınız. Ciddi bir ziyaretçi kaybına uğrayacak.. yılların birikimi birden yok olacaktır..

Bunun nedeni şu: vbulletin aktarıcı otomatik olarak idleri sıra ile atamakta. Halbuki SMF forumda bir çok üye konu ya da kategori silindiği için arada ucurum oluşmakta..

Google indexlerinizi çöpe atmış olmaktasınız..

Çözümü: id göre yönlendirmeleri yeni idye göre yapabileceğiniz gibi. yeni vbulletin veritabanındaki idleri eski idye eşleştirebilirsiniz..

2. Üye aktarımında şifre sorunu.. SMF şifreleme yöntemi ile vbulletin şifreleme yöntemi birbirinden farklı.. Bu yüzden üyenin asıl şifresi belli olmadığı için vbulletin aktarıcı yeniden eski şifreyi verememekte..

Bir çok yerde bunun çözümün olmadığı yazmakta. Bu konuda test etmedim fakat. Üyeleri hissettirtmeden eski şifreyi kullandırtabiliriz..

Çözümü: birinci cözüm bir php sayfa oluşturulur üyelerin eski şifrelerini oradan güncellemeleri istenebilir. şifre girişi yaptıgında şifresi SMF şifresi ile kıyaslanır eşleşirse vbulletin şifresi üretilir user tablosuna yeni şifresi eklenebilir. Ya da üye login sayfası içine de bu gömülebilir.. Tercih size kalmış..

Forum aktarımı ile alakalı yaşadığınız sorunları buradan yazarsanız yardımcı olabiliriz.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
CAPTCHA
Aşağıdaki resimde yer alan karakterleri kutucuğa doğru olarak yazınız
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Web sitesinde hangisi daha önemlidir:

Son yorumlar