Samsung LEDTV'lerde .SRF ve XFS süprizi

Samsung led tv lerin bazılarında direk harddiske kayıt özelliği bulunmakta..

Böyle bir özellikte samsung sahibi iseniz ya da almayı düşünüyorsanız sizi bekleyen büyük bir süpriz var.. LEDTV aracılığı ile kayıda alacağınız programları sadece samsung ledtvnizden izlemek zorunda kalabilirsiniz..

Kaydettiğiniz dosyaları facebook youtube gibi sosyal paylaşım sitelerine atmayı düşünüyor ya da normal bilgisayardan izlemek istiyorsanız büyük bir hayal kırıklığı ile karşılacaksınız..

Sorun 1;

Kayıt yaptığı harddisk formatı XFS ya da RAW.. Windows bunu görmüyor. Bütün kurtarıcı programları deneyip kurtarmayı denedim. Olmadı.. Son çare linuxta harddiski açmaya karar verdim..

SLAX adlı lünuxu usb belleğe kurup oradan açtığınızda rahatlıkla dosyaları görebilmektesiniz. ya da übuntu ile de görebilirsiniz.

Sorun 2;

Dosyaları buldunuz ancak size ikinci bir sorun bekliyor. Ne yazık ki videoları açıp izleyemiyorsunuz.. mpeg 2 oldugu yazıyor fakat samsung kendine özel bir video formatı geliştirmiş gözüküyor.. .SRF

SRF dosya açmak için aramadığım teknik kalmadı henüz bunu başaramadım.. Bende oluşturdugu ilk izlenip bu uzantı sadece LED TV de izlenir.. farklı şekillerde izlemek istiyen varsan basacak parayı kodeklerini alacak.. ama nereye?

elecard.com adresi olabilir mi diye baktım hayır oradan sonuc cıkmadı. (Elecard MPEG-2 Decoder package may be able to play .tp and .trp video formats. )

kendi xml file içinde ise SMVideoEngine (Samsung Metadata Video Engine) şeklinde bir bilgi yer almakta..

Ortada video formatı var ama hiç bir yerde oynatıcısı yok.. Converter programı yok..

Konu ile alakalı bilgisi olanlar buradan yazarsa sevinirim..

ingilizce başka bir blogta benzer konu

Ubuntuda raw açılıyor fakat

Ubuntuda raw açılıyor fakat içinden .cip .mdb .ss ve .srf uzantılı 4 dosya çıkıyor .srf olan videonun dosyası. Diğerleri şifrelemeyle alakalı herhalde bende açamadım :(

onların yapacağı dosya

onların yapacağı dosya formatının a.m.k bi kucak para ver sora kaydettiğin görüntüyü pc de bile izleyeme :(

samsung tv srf xfs sorunu

Evet dostum. AMK diyorum ben de...

samsung tv lerde kayıt izleme

bende sizin dediğiniz gibi çeşitli denemeler yaptım. win 7 hardiski tanımıyor, pardus hardisk formatını tanıyor fakat video dosyalarını oynatamıyor.

"UFS Explorer" ile diskteki

"UFS Explorer" ile diskteki srf uzantılı dosyayı PC'nize aktarabiliyorsunuz.
srf uzantılı dosya aslında MPEG Transport Stream (IP TV) dosyası ve uzantısı TS yapıldığında pek çok oynatıcı ile izlenebilmekte.

fakat...

Samsung ne akla hizmetse bu TS dosyasını şifrelemiş (DRM koruması koymuş).
Bu DRM korumasını kaldıracak bir yazılım çıkıncaya kadar TS dosyalarını (dikte srf uzantılı) izlemek, başka bir formata dönüştürmek mümkün değil.

Not: DRM'i akleden kişinin de aklına şaşmak lazım. ben ille de kopyalamak istesem, DRM korumalı dosyayı TV'de oynatıp HDMI çıkışından PC'ye kaydedebilirim. Aynı şey ses dosyaları için de geçerli. Dijital bir ses kartıyla DRM'li dosyayı çalıp, dijital çıkıştan diske kaydedebilirim.

sadece çok zaman alır. madem kopyalanıyor, insana bu kadar eziyet çektirmenin ne alemi var?
DRM miş. çok aptalca bir buluş.

CVP:samsung tv lerde kayıt izleme

Sanırım henüz bu konuda bir konverter yazılımı yazılmış değil. Eğer bir çözüm bulursak buradan paylaşalım

bende aynı sorunla bugün

bende aynı sorunla bugün yüzleştim malesef :(
yakın zamanda bir dönüştürücü veya windowstan direkt erişim için program çıkmazsa, kayıt işinin hiç bir espirisi kalmayacak. böyle garip bir olaya rağmen bugün akıllı televizyonum hakikaten akıllı olduğunu ispatladı. windowsta bozulan ve birçok makinada denememe rağmen çalışmayan hdd mi bir güzel formatladı, daha sonra pc ye bağladığımda xfs biçimini tanımadığından formatlayımmı diye sordu ve şimdi hdd gayet güzel çalışıyor :) fiyatlar bu kadar uçmuşken beni yeni bir hdd alma derdinden kurtardı sağolsun...

Cozum bulundu mu?

Acaba Windows'ta XFS olarak bicimlendirilmis HDD'yi gorme sorununa bir cozum bulunabildi mi?
Tut ki HDD'yi gordu, icindeki video dosyalarini convert edebilmek icin bir gelisme var mi arkadaslar?

yok

yok

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
CAPTCHA
Aşağıdaki resimde yer alan karakterleri kutucuğa doğru olarak yazınız
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Web sitesinde hangisi daha önemlidir:

Son yorumlar