'Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor'

Türkiye'de bilgisayar okur yazarlığının artırılması için çeşitli projelere imza atan Microsoft'un paydaşlarıyla birlikte 2005 yılından bu yana destek verdiği "Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor" (BBBÖ) projesinin kapsamı genişliyor. 14-16 Temmuz 2010 tarihlerinde Ankara Bilkent Otel'de Microsoft liderliğinde gerçekleştirilen Proje Eğitmenleri Koordinasyon Toplantısı'nda, Ankara İnternet Kafeciler Odası ile imzalanan protokol projenin yaygınlaştırılmasına katkıda bulundu.

Gençlerin ağırlık taşıdığı sosyal sorumluluk projelerine öncelik tanıdıklarını belirten Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cemal Akyel, Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor projesi hakkında şunları söyledi:

"Microsoft olarak Türkiye'de istihdama katkı sağlayan ve sınırlı imkana sahip olan gençlerin üretime katılımını destekleyen böyle bir projenin içinde yer almaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Eğitim verdiğimiz kişiler arasında 15-25 yaş arası gençler, engelliler, çocuklar, kadınlar, kamu personeli, esnaf, muhtar gibi toplumun her kesiminden kişiler yer alıyor.

Windows İşletim Sistemi ve Microsoft Office Programları'nın (Word, Excel, PowerPoint ve Outlook) yanı sıra sayısal yaşam, İnternet güvenliği, web tasarım ve yazılım geliştirme konularında verilen eğitimlerle gençlerimiz niteliklerini ve becerilerini artırıyorlar. Projenin başarısında Microsoft ve BBBÖ'yü destekleyen diğer kurumların, paydaşlarımızın yarattığı sinerji büyük rol oynuyor. Bu bakımdan, toplantıda Ankara İnternet Kafeciler Odası ile imzalanan protokole büyük önem veriyoruz. Bu sayede projenin gücü ve etki alanının daha da artmış olduğunu memnuniyetle söyleyebilirim."

Ankara'da 3 gün boyunca devam eden etkinlikte eğitmenlere Windows 7 ve Microsoft Office konusundaki gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

Hedef 2010 sonuna kadar 150.000 gence ulaşmak

Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Habitat İçin Gençlik Derneği ve Microsoft işbirliğinde 2005 yılında başlatılan Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor projesi, gençlere, ev hanımlarına, kamu çalışanlarına, engellilere ve iş bulma sürecinde kendini geliştirmek isteyen her kesime ulaşmayı hedefliyor. 2009 yılında yönetim kurulu üyeliğinden resmi ortaklığa geçen Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı'nın desteği ile proje güçlenerek yoluna devam ediyor.

Microsoft'un Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor projesi, temel olarak, Kent Konseyi Gençlik Meclislerinin ve illerde sosyal imkanları kısıtlı gençlerin, bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda kapasitelerinin geliştirilmesini hedefliyor.

BBBÖ projesi kapsamında 70 ilimizde ve 120 yerleşimde 850'yi aşkın genç gönüllü eğitmen ve 25 eğitici eğitmen ile 100.000'den fazla gence Windows Office (Word, Excel, PowerPoint ve Outlook), sayısal yaşam, İnternet güvenliği, web tasarım ve yazılım geliştirme eğitimleri verilmesini sağlandı. 2010 yılı sonu itibariyle bilgisayar okur-yazarlığı eğitimleri 150.000 gence ile ulaşılması hedefleniyor.

Güvenli, Hızlı ve Konforlu İnternet Kafe

3+ İnternet Kafe, İnternet Kafeciler Odaları tarafından Microsoft Türkiye'nin katkılarıyla İnternet kafelerin toplumda nezih ve güvenilir sosyal mekanlar olarak algılanmasını sağlamak üzere geliştirilen bir e-dönüşüm projesi. İnternet kafelerin geleceği açısından önemli açılımlar taşıyan 3+ İnternet Kafe projesi güven, hız ve konfor ana mesaj ekseni üzerine kurgulandı. Bu marka çatısı altında güç birliği yapacak olan İnternet kafeler, konforlu bir mekanda son teknoloji ürünü yazılımlar ile hızlı ve güvenli İnternet erişimi sunan, yüksek standartlara sahip bir İnternet kafe modeli sunuyor.

Microsoft Türkiye, projenin İnternet kafe sahiplerine duyurulması, İnternet kafelere özel lisanslama çözümlerinin sunulması, bilgisayar okuryazarlığı ve İnternet güvenliği konulu özgün içeriklerin hazırlanması konularında destek veriyor.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
CAPTCHA
Aşağıdaki resimde yer alan karakterleri kutucuğa doğru olarak yazınız
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Web sitesinde hangisi daha önemlidir:

Son yorumlar