hayat ağ günlüğü

Köhne han nerelerdesin çık ortaya

Han-ı Abad

Omzu çökmüş duruyor öyle viran
Gözleri ufuklarda bekliyor bir kervan
Belki bugün belki de yarın eyler seyran
İnliyor ecdad yadigarı güzide han

Her taşı toprağı ecdad kanı
Ağlıyor marazlılar gibi sapsarı
Bir fatiha bekliyor sultanlar mezarı
Sahipsiz yadigarlardan biri işte bu han

Ne zelzeleler gördü ne fırtınalar koptu
Ne insanlar geçti kendine güveni yoktu
Kimi Allah'ından kimi ateşinden korktu
Bunları da gördü hazine küpü ulu han

Ne cenkler yapıldı bu meydanda
Ne yiğitler gömülü bu handa
Sonun böyle mi olacaktı hakikatta

Hayallerimiz de para ile artık!

Başarılı aktif bir web projesine sahip olmak ya da diğer bir deyişle herkesin takdirini kazanmış bir websitesi sahibi olmak yahut böyle bir siteden para kazanmak hayalleri ile süslenir günlerimiz. Aha buldum deyip alınır bir bir domainler.

Kimler almıyor ki. Web sitesi üzerine hiç deneyimimiz yokken ya da bu alanda ciddi anlamda yatırımlar yapabilecek zaman para ya da alt yapıya sahip değilken sadece boş bulduk başkası almasın diye alırız bir çok ismi.

Birbirinin kuyusunu kazan siteler

Günümüzde bir çok yerden bitme webmastere göre link vermektense o siteyi olduğu gibi kendi websitesine kopyalamak daha kolay ve mantıklı geliyor. Yeni açtıkları sitelerinide hizmet etmek için açtıklarını lanse etmeye çalışıyorlar.

Dikkat..

Hizmet köstekçileri burda durun. Bir hizmetin daha etkili daha güçlü ve google aramalarda daha yukarılarda olabilmesi için aynı içerikli bir çok sitede aynı şeylerin olmasından ziyada bir çok siteden destek alması ile olacaktır.

Nasıl yani..

Sanal tahripcilerinin son bayramı

Her devirde dini kendi çıkarları boyutunda yorumlayıp insanlara kendi yorumladıkları gibi yayan ve anlatanlar olmuştur ve olmaktalarda. Net teknolojisi ile islamiyet üzerine rahribat yapmak o kadar kolaylaştı ki. Yerden bitme binlerce forumlar chat odalarında fetvacı yeni bir dinden habersiz nesil türedi. Her tüfeği eline alan kendini usta avcı ilan etti.

Dinin emir ve nehiylerine beğenmeyip bunları çeşitli maskelerle ve hokkabazlıklarla ortaçağ kanunları olarak ilan edenlerin yanı sıra farklı bir yerden türediler var ki hangi boyutta olduklar henüz meçhul..

Kim bu yerden türediler ve icraatları neler?

PageRank oyuncağını yitiren çocuklara

Bir çılgınlık ki sormayın gitsin. Web sitesi açtım diyen tüm işini bırakmış pagerank artırma derdine düşmüş. İçerik yok, hizmet yok, topluma faydalı hiç birşey yok. Çalınmış çırpınmış derlenmiş bir gece kondu ve hemen pagerank derdine düşülmüş.

Google websitelerine değer biçmek için bir algoritma geliştirip her siteye puanlama yolunu seçip adına PageRank diye koyduktan sonra adı webmaster kendisi webhırsızı olanlar yeni bir savaşa da kollarını sıvayıverdiler. Yalvar yakar link değişimleri, para veriplink satın almalar vs. Vs.

Veritabanı tuzakları ve imza kampanyaları

Bir link sitemize eklenen ayasofya açılsın kampayası dikkatimize çekti. Siteye girip incelediğimizde içinde chat sayfasıda olan bir site ile karşılaştık. Site çok masumene gibi duruyor. Gayesi tamamen ilgi uyandırmak ve ziyaretçi çekmek olan site sahipleri bunun içinde ayasoofya gibi müslümanlar için değerli olan bir eseri yem olarak kullanmaya kalkıyorlardı.

E-imza olarak ise isim meslek ve email bilgileri isteniyor. Peki ne olacak bu imzalar. Siyasilerin seçilmişlerin yapamadıklarını mı yapacaklar sanıyorsunuz. Chat odaları açıp milleti zina yapmaları için aracı olan bu siteler dine millete hizmet edecek mi sanıyorsunuz?

Elestiriye açık olmak mı

Evet evet yanlış duymadınız. Eleştiriye açık olmak mı diye soruyoruz. Eleştiri.. Eleştirmek ve eleştiren. Kim eleştirir. Kimler eleştirmeli.. neyi eleştirmeli. Gerçekten açık mıyız yoksa kapalımıyız eleştiriye.

Eleştiren kişi eleştirme makamında mı yoksa laf olsun kap dolsun misali mi?

OCR ile sitene kendin kitap yükle

Hali hazırda bir web siten var ya da yeni bir site kuracaksın ancak başka sitelerdeki kitapları çalmadan birşeyler yapmak mı istiyorsun? OCR programları tam sana göre.

Yapman gereken işlemler çok basit. Bir kaç donanım ve programa sahip olman yetiyor artıyorda. Geriye kalan tek mesele oturup o kitabı okuyup hataları düzenlemen ya da bir ekip oluşturman.

Lazım olacaklar:
- OCR programı
- Scanner
- Kitap

Öncelikle internete kazandırmak istediğin ve sitene yüklemek istediğin eseri belirliyorsun. Nette olmamasına dikkat etmende yine fayda var. Ya da mevcut olanlardan farklı olduğunu düşündüğün bir eserde olabilir.

Düşünebilmek mi? Beceri mi?

Hemen hemen hayatın her kesiminden insanlarla oturup sohbet ettiğimizde herkesin bir düşüncesini idealini hayallerini ve planlarını dinlersiniz. Talih oyunu oynayanlardan ise her seferinde bu kez kazanacağım muhakkak diye ümitle hareket ettiklerini görürsünüz. Düşünüyoruz çünkü varız. Hayatımızı devam ettiriyoruz.

Başarıyı sindirememek

Gelişen imkanlarla nette sesini duyarabilmek bir o kadar kolay iken bir o kadar da mücadele etmeyide beraberinde getirmekte. Başarılı ve herkesin takdirini toplayacak çalışamaları ortaya koyabilmek ciddi emekler istemekte.

Var olanların benzerini yapmak başarayı altun bir tepside hiç bir zaman bizlere sunmayacaktır. Farklı bir şeyler yapmak yeni bir şeyler ortaya koyabilmek ile büyük başarılara imza atılabilir.

Mahalle sakininden mesaj var

Google kadar tek merkezden kontrol edebilme sistemi elbet gelistirebilmek bir kac basamak ilerlemekle mümkün olmiyacaktir. Düsünsenize tamemen kendine özgü bir teknik ve alt yapi ile interneti ayaklariniz altina getiren bir sistem

Google her ne kadar bilgiye ulasmakta kolaylik sunsada her dogup büyüyen bir insanin annesi babasi, ailesi, cevresi ve mahallesi oldugu gibi her net kullanicisininda bir mahallesi düzenli olarak takilmadan duramadigi siteleri mevcuttur.

Binlerce yüzbinlerce web sitesi tipki yasadigimiz dünyadaki mahalleler sehirler köyler gibi. Ve her net kullanicisinin icinde bulundugu ve dolandigi sistemler mevcut.

İsmine Tezat Web Siteleri

Artık tek kelimeden oluşan anlamlı bir domain bulabilmek imkansız hale geldi. Sadece com uzantıları değil net biz info org hepsi alınmış durumda. Ve çift kelimelerden oluşan anlamlı bir çok domain de kapışılmış durumda.

Aklımıza bir isim geldiğinde hemen sorgulayıp var mı yok mu bakıyor ve boşsa hemen satın alıveriyoruz. Projemiz ne olacak? Sitemizin içeriği ne olmalı meçhul. Biz sadece önce isimleri kapıyoruz. Bugün gördüğümüz bir çok siteninde ücretsiz bir yerlerden başlayıp daha sonrasında kullanılan o ismin paralı olanlarına uyanınını görünce hemen satın alıp oradan devam ettirildiği farklı bir açıdır.

Rakip ile tokalasabilmek

Güreş alanıina giren iki güreşci önce tokalaşarak başlarlar. Sanal ortamda açılan siteler arası link köprülemede ne yazık ki en başarılı olan siteler süfli içerikli ve insanlara süfliyata kötülüğe iten siteler arasında olmakta. Bizler süfli içerikli siteler kadar aktif olamamaktayız.

Ancak sağ duyulu içeriğe sahip ayni yolun yolcusu siteler olabildigince birbirlerinden uzak hatta birbirlerine tam düsman pozisyonlar icinde hareket etmekteler. Link verip o siteleri desteklemek söyle dursun celme takip siteye zarar verme mücadelesine girmekteler hatta hack saldirileri ile siteyi felc etmekteler.

Link Sitesi kurmak ister misiniz?

Internette website dizini olusturmak ve bir cok siteye link vermek istiyor fakat henüz daha bir adim atmamissaniz ya da mevcut olandan memnun degilseniz size iki farkli özel öneri..

http://www.phplinkdirectory.com

yukaridaki adresten bulabileceginiz ve indirip kuabileceginiz cok kullanisli bir link sitesi hazir scripti.

php link directory kisaca phpLD kullanim olarak ve verdigi imkanlar olarak cok iyi ve cok kullanisli.

- seo uyumlu
- bir cok template mevcut
- türkce dil destegi
- sponsor link özelligi ile para kazanma imkani
- kolaay ve anlasilir bir script

Domain simsarlari


Henüz internetin yeni yeni olgunlastigi bir dönemde email adresi almasini ögrenen bir arkadasimiz internet cafeden cikmazoluverdi.
 
Hayirdir dostum ne ayak?
 
Yanina oturup yaptigi ise göz attigimda gözlerime inanamadim. yeni tanitimi yapilan kolayweb zincirinin parcasi olan kolaymail.com sitesine girmis sira ile tüm ünlülerin adina mail adresi aliyordu arkadasimiz:))

Simsarligin bu kadarina pes yani. Bir yerlerden ünlüler adina alinan domain adreslerini ve cok fahis fiyatlara satildigini ögrenmis ve simdi email topluyor. hani olurda ünlüler gelip alacak olursa satmak icin..

Web Teberru 2. Versiyonu Geliyor..

Google ile hayatimiza giren geri dönüsüm linklerin daha iyi takip edilebilmesi ve daha güncel tutulabilmesi icin gelistirdigim %100 hanci projesi.

Bugüne kadar örnegine rastlamis ya da duymus degilim. Nisan ayi icinde ilk versiyonunu gelistirdigim teberru sisteminin ikinci ayagini olusturmak eylül ayinda nasip oldu. eski versiyona nazaran daha farkli yeni özellikler üzerine yogunlastigim icin bir cok ilk versiyon özelliklerini askiya aldim.

ilk asamada karmasaligi bir düzene sokmak gerekiyor ve disaridan bir kullanicinin anlayabilecegi düzeye indirilmesi gerekiyordu. ufak tefek ayarlarla bu gerekli noktayi göz önünde tuttum.

Sanirim üyelik sistemi 3. versiyona kalacak. Üyelik sistemi ile ekip halinde bu islemlerin yapilabilir hale getirebilecegimi düsünüyorum.

Site rekabetleri ve Gelinen Nokta

İnternet dünyasına giren her fert sitelere ve kendine özel bir sitesinin olmasına hep heves etmiş nasıl yapabilirim diye araştırmalara girmiştir.

Eğer sabırlı biri ise bir süre sonra tasarımda ilerleyip belirli bir noktalara gelmeyi başarmıştır.

günümüzde siteler arası kıyasıya rekabet almış gitmekte. Bir çok site sahibi model aldığı bir siteye rakip görüp mücadele etmekte ya da içeriğini aynen kopyalayıp başarısını ispatlamaya çalışmaktadır.

Kendine özgü olmazsa olmaz

Herkesin yaptığını herkes yapabilir. Eğer birşeyler yapmak istiyor ve bunun için yola çıkmışsanız herşeyden önce kendinize özgü olmak zorundasınız.

Başarının ilk basamağı kendin olmayı başarabilmektir. Ortaya koyacağın çalışmalar sana özel olmalı onu sen akıl etmiş ilk defa sen ortaya koyabilmiş olmalısın.

Heryerde olan her yerde bulunabilen bir çalışmayı yapıp ortaya koymak seni heryerde olanlarla bir tutmacaktır. Onlardan bir farkın olmıyacaktır. Önce sen kendin olmalısın.

Joomlada yazi onaylamada pratiklik

Joomla sitesinde eklenen yazilarin onaylanmasi isleminde dert yananlar icin pratiklik kazandiracak bir cözüm gerekiyordu.

Sorun siteye eklenen bir yazinin onaylanmasi ve anasayfaya yükseltime isleminde kaynaklaniyordu.

1. Ekleyen kisilerin yazilari zaten güvenli idi tek islem direk onaylanmali idi

2. Her eklenen yazi zaten anasayfaya yükeltiliyordu.

Bundan dolayi tekrar tekrar girip her yeni eklenen yazilari yeniden onaylamak bir zaman kaybi idi. Ve bu yetmiyormus gibi birde anasayfaya yükseltme islemi de basbelasi idi.

Drupal ile PHPBB'ye nikah sekeri

Bir senelik drupal sitemiz 6000'lere varan günlük ziyaretci agirlamaya baslayinca ziyaretcilerin hertelden mesajlari ile yüzyüze kaldik. Bir cözüm bulunmasi gerekiyordu.

Acil cözüm paketinde imdat simidimiz phpbb forum oldu. Drupal'a dahafazla yüklenilip sitemizin yavaslamamaliydi. Ve harekete gectik.

Drupalden dinamik müzik sayfasi olusturabilmek

PHPKit siteyi drupal'e aktardiktan sonra yasadigim en büyük sorun müziklerde yasadim. drupal icinde müzikleri göstersemde takibi neredeyse imkansizdi.

Örnegin bir sanatci bizimle iletisime gecip eserlerinin sitemizden kaldirilmasini istediginde teker teker tüm eserlerini yayindan kaldirmakla ugrasmak bir gecemizi almisti. ve cok güc bir durumdu.

bu olaya kadar gecen 10 aylik sürecte hic bir müzik güncellemesi zaten yapamamistik. Cünkü nefret ediyordum cocuklar gibi teker teker sayfa eklemekten.

Drupal'da yorumlarin takibinde son nokta

Uzun zaman sürecince drupal site üzerindeki onaylanan yorumlara takip etmeye firsatim olmamis ve yetkilendirdigimiz arkadasimiz da adaletli davranayim derken sitede büyük bir kutulasmanin ortasinda kalivermisti.

Son care olarak olaya el konulmasi gerekiyor fakat tüm yorumlari teker teker incelemem mümkün degil. acil bir cözüm bulunmaliydi.

Care olarak mysql'e direk php ile baglanip ihtiyacima uygun verileri siralatacaktim.

ilk önce comments tablosuna direk baglanip php ile listelendirdim. basliklar artik önümde idi. join yapip üye adlarini da birlestirdim. ve üye ismine tikladiginda sadece o üyenin yazilarinin basliklarini görebiliyordum artik.

bir adim daha ilertip node tablosu ile de baglanti kurup ayni zamanda konuya göre de yorumlari takipe alabilmeye basladim.

PHP Fusion ne kadar yeterli?

Inceleme ve test yapmak üzere bir sitemizi php fusion ile acmaya karar verdik. Kurulum sonrasi fusion'un pekte kullanisli olmadigi gibi bir izlenimle karsilastim.

ilk deneme ve test sonrasi fusion'u ve kurulu oldugu siteyi bir sonraki islemlere kadar rafa kaldirip diger islemlere yöneldik.

Uzun bir aradan sonra fusion'un o kadar da kullanissiz olmadigini hatta biraz php bilgisi ile cok güzel calismalarin ortaya cikabilecegini fark ettik.

Elveda PHPKit Hosgeldin Drupal

Drupal ile hazirladigim ilk site sonrasi phpkit ile bir baska sitemizinde artik drupal'a gecmesi gerektigine karar verdim. Ancak tüm eski verilerin drupal'a sorunsuz aktarilmasi gerekiyordu.

aktarilacak olanlar

1. forum sayfasindaki tüm konular
2. Download sayfasindakiler
3. Anketler
4. Üyelikler

sponsorlu bağlantılar

Anket

Web sitesinde hangisi daha önemlidir:

Son yorumlar

İçeriği paylaş