Alan derinliğinde matriksel düşünce

Fotograf çekimi yaparken doğru alan derinliğini yakalayabilmek için matriksel bir düşünce ile hesap yapmak gerekiyor.

Örneğin yukarıdaki fotografı inceleyelim.. görüldüğü gibi netleme yaparak sadece bir kesit net gösteirlirken diğer tarafların netliği öldürülebiliyor..

Bunun için 3 ana değişkenimiz var:

1. Objektifin mm değeri.. yani odak uzaklığı
2. Netlediğimiz nesne ile aramızdaki mesafe
3. Diyafram değerimiz..
- -
4. Netlenen nesnenin büyüklüğü
5. Nesneye olan açımız

Diyafram değeri en büyük etken. ikinci en büyük etken ise objeye olan mesafemiz.. ve gizli silah ise objektifin odak uzaklığı..

Ve çektiğimiz nesnenin büyüklüğü ise alan derinliği anlatan sitelerde sanırım gözardı ediliyor. Fakat matriksel bir hesaplama için nesnenin büyüklüğünün önemli olduğunu düşünüyorum. Bu büyüklükte nesneye olan açımızda önemli bir faktör diye dşünüyorum.

Örneğin anne-baba-bebek 3lüsünü çektiğimizi düşünelim..

Koltukta oturuyorlar. baba önde anne arkada.. bebek babanın kucağında ve diz üstünde.. fotorafı çeken ise diz hizasından açı ile anne baba öncelikli bir çekim yapıyor. diyaframı kaç yapmalı ki her üçünü de doğru bir şekilde fotograf karesine sığdırabilsin. Ya fazla diyafram kullanmanın açığını isoyu yükselterek kapatacak ya da doğru diyaframı bularak harika bir poz çıkartacak.. ya da daha kücük diyafram değeri ile sadece bir kişiyi netleyecek..

üç boyutlu matematiksel olarak hesaplayıp net ve keskin olmasını istediğimiz alanı içine alacak şekilde olacak doğru değerleri bulmamız gerekir..

oturan insanı yakın mesafeden diz hizasından çekerken omuzlar arası mesafe, başa diz arası mesafe ve insana olan uzaklığa göre alabilmek gerekir..

...

teorik olarak 2 arkaya 1 öne derinlik vermekte.. çektiğimiz açıdan odakladığımız noktanın etrafından hesaplanan netlik bitiş noktası etrafındaki noktaları birleştirirsek yuvarlak elips bir küre ortaya çıkar.. kürenin bize dikey düz çizgi noktası 1+2 iken parelel yukarıya çıkan çizgi bizim duruşumuza göre 1 ile 2 arasındaki bir değer alacaktır..

nesne bizden cok uzakta ise bunlar o kadar dert değil fakat yaklaştıkca sorun haline gelmeye başlayacak.. gözü netlerken kulağında netlik sorunları süpriz olabilecektir.. :)

ya bol keseden diyaframı kısacağız ya da hedefi 12den vuracağız :)

yazı hakkında

Alan derinliğinde matriarkal düşünce; bu konu hakkında öncelikle bir işi yaparken tam detaylı hesaplama yapmamız lazım bu konuda fotoğraf çekerken 5 hesaplama yapmış ve doğru yolu bulmuş ve bu konuda bir anne babanın birde bebeğin fotoğrafını çekmek istemiş ve onuda güzel çekmiş ve diyaframı güzel incelemiş bu konuyu mantıksal yapmış

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
CAPTCHA
Aşağıdaki resimde yer alan karakterleri kutucuğa doğru olarak yazınız
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Web sitesinde hangisi daha önemlidir:

Son yorumlar