Drupal

warning: Creating default object from empty value in /home/hanci/domains/hanci.org/public_html/egitim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Drupal sayfa açılmayıp bembeyaz kalırsa

Drupal da çok ilgiç bir dil sorunu ile karşı karşıyayız. Update edilmiş bazı drupal sayfalar veritabanındaki dil dosyasını şişirmekte. tahminen 50bin üzerine geçtiğinde ise drupal sayfası çalışmamakta..

Drupal kullananların başına gelebilecek bu sorunun acil çözümü şişen dil tablosununun 20binden fazlasını boşaltmak. Henüz bu sorun ile alakalı bir notla karşılaşmamış olsamda son çare drupalı yeniden kurmak olsa gerek..

Joomla cılar isyan bayrağını dikmişlerde...

Joomla yı oldum olası sevemedim. Zaten sevmiyi de düşünmüyorum :) Drupalist bir yaklaşımla da eleştirmek istemedim. Ama bir joomla severden de gerçekleri okumak en azından jooma 1.5 bakışı ile okumak drupal kanatlarımızı kabartıyor..

joomlatr.org tan joomlaturk yazmış bizde aynen dokunmadan paylaşalım dedik.

neden joomla çekirdek takımı sürekli yeni sürüm çıkartarak cekirdek kodları geliştirme savaşı verip joomla da zorunlu olması gereken eklentiler üzerinde çalışıp joomla yı daha kolay kullanabilinir hale getirmiyor?

neden joomla ile gelen forum bileşeni yok? fireboard var ama 3 ünçü şahıslar yapıyor ve hala joomla 1.5 native uyumlu değil. hatasız değil henüz.

Drupal veya Joomla? Sizce hangisi?

Packt Publishing'in her yıl verdiği Yılın En İyi İçerik Yönetim Sistemi ödülü nü bu yıl Joomla'nın önünde 1. gelen Drupal almıştı. Ben de geçen yıllarda Joomla kullanmış ve son birkaç aydır Drupal'e geçiş yapmış biri olarak edindiğim deneyimlerden yola çıkarak iki sistem ile ilgili bir karşılaştırma yazısı hazırladım. Drupal, Türkiye'de yeterli Türkçe teknik destek verilmediği için pek tanınmamış bir sistem. Ancak, özellikle yurt dışında, en az Joomla kadar popüler. Peki neden...

Esneklik

Drupal ile PHPBB'ye nikah sekeri

Bir senelik drupal sitemiz 6000'lere varan günlük ziyaretci agirlamaya baslayinca ziyaretcilerin hertelden mesajlari ile yüzyüze kaldik. Bir cözüm bulunmasi gerekiyordu.

Acil cözüm paketinde imdat simidimiz phpbb forum oldu. Drupal'a dahafazla yüklenilip sitemizin yavaslamamaliydi. Ve harekete gectik.

Drupalden dinamik müzik sayfasi olusturabilmek

PHPKit siteyi drupal'e aktardiktan sonra yasadigim en büyük sorun müziklerde yasadim. drupal icinde müzikleri göstersemde takibi neredeyse imkansizdi.

Örnegin bir sanatci bizimle iletisime gecip eserlerinin sitemizden kaldirilmasini istediginde teker teker tüm eserlerini yayindan kaldirmakla ugrasmak bir gecemizi almisti. ve cok güc bir durumdu.

bu olaya kadar gecen 10 aylik sürecte hic bir müzik güncellemesi zaten yapamamistik. Cünkü nefret ediyordum cocuklar gibi teker teker sayfa eklemekten.

Drupal'da yorumlarin takibinde son nokta

Uzun zaman sürecince drupal site üzerindeki onaylanan yorumlara takip etmeye firsatim olmamis ve yetkilendirdigimiz arkadasimiz da adaletli davranayim derken sitede büyük bir kutulasmanin ortasinda kalivermisti.

Son care olarak olaya el konulmasi gerekiyor fakat tüm yorumlari teker teker incelemem mümkün degil. acil bir cözüm bulunmaliydi.

Care olarak mysql'e direk php ile baglanip ihtiyacima uygun verileri siralatacaktim.

ilk önce comments tablosuna direk baglanip php ile listelendirdim. basliklar artik önümde idi. join yapip üye adlarini da birlestirdim. ve üye ismine tikladiginda sadece o üyenin yazilarinin basliklarini görebiliyordum artik.

bir adim daha ilertip node tablosu ile de baglanti kurup ayni zamanda konuya göre de yorumlari takipe alabilmeye basladim.

Elveda PHPKit Hosgeldin Drupal

Drupal ile hazirladigim ilk site sonrasi phpkit ile bir baska sitemizinde artik drupal'a gecmesi gerektigine karar verdim. Ancak tüm eski verilerin drupal'a sorunsuz aktarilmasi gerekiyordu.

aktarilacak olanlar

1. forum sayfasindaki tüm konular
2. Download sayfasindakiler
3. Anketler
4. Üyelikler

sponsorlu bağlantılar

Anket

Web sitesinde hangisi daha önemlidir:

Son yorumlar

İçeriği paylaş